Vyhledat
  • Ivana Molnárová

Cílovka, která má peníze i duši. To je LOHAS

Jak vytvořit konzumní společnost? Postavte lidem nákupní centra jako novodobé chrámy, představte jim celebrity ze světa šoubyznysu jako myšlenkové lídry, zaveďte módní trendy, aby lidé každý rok vyhodili všechno staré a koupili si všechno nové, a pravidelně je vystavujte reklamě.Rozhlédněte se kolem sebe. Funguje to. Lidé se definují tím, co si koupili. Luxusní byty, luxusní dovolené, dokonce i luxusní kabelky se stávají součástí jejich identity.Odklon od konzumu


Velká a viditelná loga designérů slouží jako symboly úspěchu. A tak se honba za úspěchem stává honbou za hmotnými věcmi a úspěšný člověk redukuje sám sebe na pouhý objekt k vystavování.


V každé společnosti se však najdou rebelové, lidé, kteří dobový ideál neschvalují. A tak se vyvinul nový typ konzumenta, který bývá označován jako LOHAS.


LOHAS neboli Lifestyle of Health and Sustainability vznikl v reakci na nadměrný konzum, jehož odvrácenou stranou jsou továrny na maso, diskutabilní pracovní podmínky v zemích třetího světa a planeta zamořená odpadem.Spotřebitelé LOHAS


LOHAS spotřebitelé vnášejí do nakupování nové hodnoty: sebevzdělávání a seberozvoj, zdravý životní styl, ohleduplnost k životnímu prostředí nebo veganství. Mají rádi značky, které myslí na planetu a na lidi, ne jen na vlastní zisk.


Své peníze vydávají za knihy a kurzy s tematikou osobnostního rozvoje, za vstupy do wellness a fitness center, za dovolené na místech s nespoutanou a neporušenou přírodou, za produkty alternativní medicíny, za slow fashion, za elektromobily nebo za ekologické domy vybavené solárními panely.


LOHAS spotřebitelům nevadí připlatit si za životní styl, který je v souladu s jejich hodnotami. Cena není rozhodující. Když vajíčko, tak od slepičky, která měla volný výběh. Když jablíčko, tak vypěstované bez pesticidů.YUPPIE, DINKY a další cílovky


LOHAS najdeme ve vrstvách populace s vyššími příjmy. Cílovými skupinami tak mohou být YUPPIE (Young Urban Professional Peaceful Intelligent Ecological), mladí lidé z velkoměst, kteří se soustředí na kariéru a současně myslí na ekologii, nebo DINKY (Double Income No Kids Yet), mladé bezdětné páry, které mají dva příjmy a rády utrácejí.


Spotřebitelé LOHAS jsou současně INFORMATION JUNKIES. Vyhledávají aktuální informace z transparentních zdrojů. Surfují na zpravodajských serverech, čtou blogy, sledují videa na YouTube, pohybují se na několika sociálních sítích. Jsou samostatně myslící, vědomí a sebevědomí.